Logo

Uczymy potrzebujące dzieci i młodzież nowych technologii, wspieramy w usamodzielnieniu się i zdobyciu pracy.

Prowadzona przez Organizację:
Fundacja Sarigato
Data zakończenia:
31.12.2020
Kraków

Hakersi to ogólnopolska społeczność tworzona przez Fundację Sarigato, której celem jest poprawa systemu usamodzielniania się potrzebujących dzieci i młodzieży przez naukę nowych technologii i rozwój kompetencji cyfrowych.

Uczymy potrzebujące dzieci i młodzież nowych technologii, rozwijamy kompetencje cyfrowe, wspieramy w usamodzielnieniu się i zdobyciu pracy.

Hakersi to ogólnopolska społeczność tworzona przez Fundację Sarigato, której celem jest wsparcie w usamodzielnianiu się potrzebujących dzieci i młodzieży poprzez dostęp do nowych technologii i kompetencji cyfrowych.

Według raportu opublikowanego przez NIK, aż 82% wychowanków domów dziecka nie potrafi się usamodzielnić w chwili ukończenia 18. roku życia. Młodzi ludzie nie umieją znaleźć pracy, co powoduje, że korzystają z dostępnych form pomocy społecznej i wracają do patologicznych środowisk.

Z drugiej strony rynek pracy jest bardzo dynamiczny i coraz bardziej opiera się nowych technologiach. Globalne zapotrzebowanie na pracowników z kompetencjami technologicznymi wynosi 10 milionów (raport “7 Drivers Shaping The Future of Work” 2020). Prognozuje się, że do 2030 roku czas pracy związany z umiejętnościami technologicznymi wzrośnie o 55% (raport “Pracownik przyszłości” 2019).

Dlatego od 2016 roku Fundacja wspiera dzieci i młodzież z trudnych środowisk, organizując wycieczki do firm, warsztaty oraz regularne zajęcia. Dla najmłodszych są to zajęcia z robotyki, dla nastolatków - z programowania, grafiki komputerowej czy angielskiego, zaś dla pełnoletnich intensywne kursy z możliwością zdobycia pierwszego stażu lub pracy. Najpierw robiła to lokalnie w Krakowie jako Szkoła 3.0, od 2019 roku robi to w różnych miastach Polski jako społeczność Hakersów. Dodatkowo od marca 2020 roku przekazuje komputery do nauki zdalnej w miejsca, gdzie ich najbardziej brakuje.

Kim są Hakersi?

  • Hakersi wyznają ideę life-hackingu, czyli ułatwiania i usprawniania sobie życia. W tym przypadku przez szybki rozwój i zdobycie dobrze płatnej pracy związanej z nowymi technologiami.
  • Hakowanie to - zgodnie z definicją - poprawianie systemu dzięki dużym umiejętnościom informatycznym. Hakersi to społeczność hakująca system, w którym znalazły się dzieci. Młodych Hakersów inspiruje do rozpoczęcia nauki, natomiast SuperBohakerów do wspierania ich przez prowadzenie lub finansowanie zajęć.
  • Hakersi posiadają supermoce: ultrazaradność, umiejętności i wiedza z zakresu nowych technologii. Dlatego ich symbolem, podobnie jak w Szkole 3.0, jest mózg. Dodatkowym elementem jest natomiast maska - atrybut każdego superbohatera.

Nasze efekty:
2017/2018 Kraków - 142 godzin nauki, 72 dzieci
2018/2019 Kraków - 2188,5 godzin nauki, 235 dzieci
2019/2020 Kraków i Trójmiasto - 6442,5 godzin nauki, 516 dzieci. Przekazanych 300 komputerów stacjonarnych do placówek z całej Polski.

W kolejnych miesiącach chcemy umożliwić kontynuowanie nauki dotychczasowym podopiecznym i wspierać dzieci w nowych miastach. Potrzebujemy środków między innymi na sprzęt, sale, nauczycieli, transport i materiały marketingowe. Bardzo mocno współpracujemy z wolontariuszami, ale jestesmy świadomi, że aby zapewnić dzieciom wysoką jakość nauki, trzeba także zainwestować.

Zostalibyście SuperBohakerami, oddając swoje ubrania na pomoc w usamodzielnieniu się poprzez naukę nowych technologii i kształcenie kompetencji cyfrowych?