Fundacja Emic

Prowadzona przez Organizację:
Fundacja Emic
Toruń

Fundacja Emic - jesteśmy organizacją z województwa kujawsko - pomorskiego, wspierającą osoby z doświadczeniem migracyjnym. Pracujemy głównie w Toruniu i Bydgoszczy, a szczególnym miejscem jest dla nas Ośrodek dla Cudzoziemców w Grupie, w którym mieszkają osoby uciekające ze swoich krajów. Nasz zespół to 20-osobowa ekipa, w której w skład wchodzą lektorki języka polskiego, prawnicy, psycholożki, konsultantki, doradca zawodowy, specjalistki działań integracyjnych, adaptacyjnych i promocji. Pomóż nam pomagać! :)

Kiedy pod koniec sierpnia 2021 do Polski przyleciały samoloty z ewakuowanymi obywatelami i obywatelkami Afganistanu, w wielu miastach Polski ruszyły zbiórki na rzecz osób które cały swój dobytek zostawiły w Afganistanie.

Zaczęto zbierać ubrania, buty, akcesoria, które masowo wysyłano do 10 ośrodków rozlokowanych w 4 województwach oraz organizacji pozarządowych zajmujących się wspieraniem migrantów i migrantek. 

Ubrania, które trafiły do ośrodka w Grupie. Było ich tak dużo, że nie mieściły się w ośrodku. Schowane pod plandeką czekały na nas, aż wspólnie z mieszkańcami ośrodka i admninistracją przebraliśmy je i przekazaliśmy osobom którym były potrzebne. Część z nich została wysłana w ramach akcji Ubrania do oddania. 

W tym samym czasie paczek w naszym biurze przybywało, a my z uśmiechem na ustach i powoli rosnącym niepokojem (kto zna Kasię ze zdjęcia poniżej ten wie, że za tym uśmiechem coś się kryje) otwieraliśmy i sortowaliśmy coraz większą liczbę kartonów z dobrymi, ładnymi ubraniami lecz kompletnie nie pasującymi do standardów mody krajów Bliskiego Wschodu. 

I właśnie wtedy znaleźliśmy informację o projekcie Ubrania do oddania! 

Drogie osoby zastanawiające się jak pomóc nam pomagać, mające w swoich szafach: 

- ubrania w wyrazistych kolorach, 

- krótkie spódniczki 

- obcisłe sukienki 

- jeansy z dziurami i biodrówki 

- dopasowane kurtki

- buty na wysokiach obcasach

- bluzki z dekoldami.

Wyślijcie te ubrania na konto naszej zbiórki, a my za uzbierane złotówki: 

1. Będziemy kontynuować poradnictwo prawne oraz adaptacyjne w ośrodku dla cudzoziemców w Grupie

2. Zakupimy rzeczy, które odpowiadają na natychmiastowe potrzeby (np. artykuły higieniczne - nożyczki do paznokci, pensety i rzeczy osobiste jak bielizna)

3. Wykorzystamy możliwość i doładujemy również swoje baterie prowadząc zajęcia dla dzieci i kobiet mieszkających w ośrodku 

4. A gdy mieszkańcy i mieszkanki ośrodka otrzymają decyzje o przyznaniu ochrony międzynarodowej w Polsce i zdecydują się na pozostanie w naszym województwie, to Natalia, Justyna i Tetiana zorganizują ciekawe zajęcia w naszych Klubach Sąsiedzkich w Toruniu i Bydgoszczy, na które zaprosimy również Was!

5. A nade wszystko, zorganizujemy kursy języka polskiego aby każdy z każdym i każda z każdą i każdy z każdą (uff!) mogli się dogadać :)

 

Wybierzcie naszą kampanię i pomóżcie nam pomagać! W ośrodku dla cudzoziemców w Grupie jest ok. 60 pokoi, w których mieszkają osoby samodzielnie gospodarujące oraz rodziny. Ewakuowani obywatele i obywatelki Afganistanu powoli zaczynają opuszczać ośrodek, zaczynając życie w nowych miastach, szukając nowych domów i pracy. Do ośrodka wprowadzają się inne osoby z Iraku, Czeczeni, Mongolii czy Białorusi, szukające schronienia w naszym kraju. Chcemy być przy nich, na każdym etapie układania życia na nowo w Polsce.

DZIĘKUJEMY!

Więcej o Fundacji Emic: 

https://www.facebook.com/FundacjaEmic

https://emic.com.pl/

https://maszprawowiedziec.com.pl/

email: emic@emic.com.pl