Klub Przygody z Paro

Prowadzona przez Organizację:
Fundacja Barwy Pomocy
Data zakończenia:
30.06.2021
Czernikowo

Wasze wsparcie potrzebne nam na materiały plastyczne i kreatywne - rozmaite farby, kredki, sztalugi, papier, pędzle, kleje, brokaty, filc, drewno do malowania, by z naszymi podopiecznymi wyczarować kolorowy świat wokół nas! Chcemy wspólnie z artystą malarzem Jackiem Kamińskim stworzyć dla dzieci z terenu gmin Czernikowo i Obrowo niesamowicie kolorowy Klub Przygody. Będą to zajęcia rysunku i malarstwa połączone z arteterapią, socjoterapią oraz animaloterapią z udziałem robota terapeutycznego Foka Paro.

Podaruj nam ubrania, których już nie potrzebujesz a my zamienimy je na materiały plastyczne i kreatywne - rozmaite farby, kredki, sztalugi, papier, pędzle, kleje, brokaty, filc, drewno do malowania,  by z naszymi podopiecznymi wyczarować kolorowy świat wokól nas! Chcemy wspólnie z artystą malarzem Jackiem Kamińskim stworzyć dla dzieci z terenu gmin Czernikowo i Obrowo niesamowicie kolorowy Klub Przygody. Będą to zajęcia rysunku i malarstwa połączone z arteterapią, socjoterapią oraz animaloterapią z udziałem jedynego w województwie kujawsko-pomorskim robota terapeuty - Foki Paro. Będzie to wędrówka po różnych obszarach sztuki i działań plastycznych, włączając w to pokazy multimedialne, poznawanie nowych materiałów, oraz odkrywanie nowych możliwości spędzania wolnego czasu.

Wychowanie plastyczne jest nieodłącznym elementem procesu wychowania. Wiąże się ono z wychowaniem umysłowym, społeczno-moralnym, zdrowotnym i estetycznym. Obcowanie z plastyką rozwija wrażliwość zmysłową, pobudza proces spostrzegania, koncentrację uwagi, wyobraźnię. Poszerza wiedzę dziecka o świecie i utrwala zasób elementarnych pojęć odnoszących się do barwy, kształtu, budowy przedmiotów. Wpływa na rozwój zainteresowań dzieci i jest ciekawą formą spędzenia wolnego czasu. Działalność plastyczna daje dziecku radość, wzmacnia poczucie własnej wartości, sprzyja samodzielności, wytrwałości, gotowości do współdziałania. Ma również właściwości terapeutyczne dla dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych, w profilaktyce uzależnień jak również stanowi pomoc w przeciwdziałaniu agresji i przemocy. Twórczość dziecięca jest czynnością odruchową, instynktowną i podświadomą. Rysowanie, malowanie, układanie czy wycinanie wpływa kojąco na system nerwowy dziecka, rozwija między innymi sprawność manualną, koordynację wzrokowo-ruchową.

Wychodząc temu naprzeciw proponujemy dzieciom różnorodne formy ekspresji, tak by dać im możliwość odkrywania, eksperymentowania a poprzez to czerpanie radości z obcowania ze sztuką w największym tego słowa znaczeniu, ale i ze światem barw, kolorów, faktur, przedmiotów, przyrody nieożywionej i ożywionej. To wszystko będziemy odkrywać w „Klubie Przygody”.  Mając na uwadze to, że dzieci lubią różnorodność zajęć i działań postanowiliśmy włączyć do działań plastycznych również gry integracyjne między innymi z chustą animacyjną, gry edukacyjne, prace zespołowe przy projektach tematycznych, oraz szereg działań okolicznościowych angażujących dzieci w przygotowania do organizacji imprez, pikników czy świąt na terenie gminy.

Zapraszamy do wsparcia naszych wysiłków i pomocy w stworzeniu Klubu Przygody!