21 SŁODKICH SNÓW

Prowadzona przez Organizację:
Fundacja Dzieci Afryki
Data zakończenia:
22.02.2019
Warszawa

Zbiórka funduszy na zakup łóżek, materaców oraz pościeli dla niepełnosprawnych dzieci w Domu Talita Kum w Lai, w Republice Czadu.

Małe, ze szczebelkami dla bezpieczeństwa, duże, z mnóstwem poduszek albo z baldachimem – każdy ma własne potrzeby, własny gust i preferencje dotyczące czegoś tak zwykłego, jak łóżko.
 

Niestety, nie każdy ma tyle szczęścia w życiu, by mieć własne, w którym można zasnąć i śnić piękne sny. Na pewno nie mają go mieszkańcy Domu Talita Kum w Lai - ośrodka dla niepełnosprawnych fizycznie dzieci i młodzieży, którego działalność od roku 2016 wspiera Fundacja Dzieci Afryki.

Niepełnosprawność to ogromne wyzwanie, a niepełnosprawność w Afryce to prawie jak wyrok. To życie na marginesie i ciężka walka o to, by być. Brak dostępu do edukacji i rehabilitacji skazuje osoby niepełnosprawne na życie w skrajnie ciężkich warunkach, bez szansy na poprawę ich sytuacji.

Talita Kum to wyjątkowe miejsce na mapie jednego z najbiedniejszych państw świata. Dom został założony 15 lat temu przez lokalny oddział CARITAS. Przebywają w nim dzieci z niepełnosprawnością ruchową, część z nich zostało porzucone przez rodziny, które nie były w stanie zająć się nimi z powodu niezaradności i biedy.

W tym domu dzieci znalazły opiekę i wsparcie. Tu otrzymują swoją szansę. Mają zapewnioną fachową opiekę fizjoterapeutyczną oraz sprzęt rehabilitacyjny. W zależności od wieku dziecka, realizowane są programy edukacyjne. Oprócz podstawowej wiedzy wychowankowie zdobywają też umiejętności zawodowe, tak by w dorosłym życiu stali się samodzielni, niezależni. By mogli być w pełni członkami swoich społeczności. Dziewczęta uczą się kroju i szycia oraz ogrodnictwa, a chłopcy – stolarki i hodowli.

Wychowankowie, kończąc edukację w ośrodku, otrzymują na własny użytek sprzęt, adekwatny do wyuczonego zawodu. Dzięki temu mają zapewniony godny start w dorosłe życie.

W tej chwili w ośrodku z rehabilitacji korzysta 54 dzieci, a 21 spośród nich również w nim mieszka. Niestety Dom wciąż boryka się z problemami finansowymi, mimo to kadra stara się zapewnić dzieciom wszystko, czego potrzebują.  Wspólnie możemy zapewnić im wygodne łózka, w których i one będą mogły śnić sny o swojej dobrej przyszłości.

Koszt zakupu jednego łóżka wynosi ok. 310 zł, materaca ok. 350 zł natomiast komplet pościeli i koc dla jednego wychowanka ok. 100 zł.

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 16.000 zł.