OnkoRejs Granicami Polski - ogólnopolski marsz osób onkologicznych i ich wspierających

Prowadzona przez Organizację:
Fundacja Onkorejs - Wybieram Życie
Data zakończenia:
31.05.2019
Rotmanka

OnkoRejs Granicami Polski to ogólnopolski marsz osób chorych i zdrowych. Granice Polski zostały podzielone na 34 trasy. W każdej może iść 10 osób, pokonując w ciągu tygodnia około 140 km. To czas cudownych relacji, wspaniałych ludzi, niesamowita energia, która daje kopa na kolejne miesiące. Oczywiście jest pot, ból, rozwalone nogi, zmęczenie, nawet płacz z wyczerpania ale warto iść, bo dzięki naszym marszom udaje się uratować niejedno życie. Edycja 2019 odbędzie się 23 – 29 czerwca 2019.

OnkoRejs powstał po to, by dawać nadzieję wszystkim tym, którzy są chorzy. Aby pokazać, że rak to nie wyrok i każdy z nas powinien marzyć i spełniać te marzenia. Nie ważne jak wyglądasz, gdzie mieszkasz, co robisz, choroba może dopaść również Ciebie. Dlatego prosimy… Badaj się! Rak w większości przypadków jest wyleczalny.
Chcemy też pokazać wszystkim, i chorym, i zdrowym, że warto cieszyć się każdą minutą swojego życia i szkoda marnować cenny czas na negatywne myśli. Kochaj Życie i uśmiechaj się do ludzi!

Do tej pory odbyły się trzy ogólnopolskie marsze pn. OnkoRejs Granicami Polski, w których wzięło udział już około 600 osób, pokonując łącznie ponad 80 tysięcy kilometrów.
 

Żeglowanie oraz udział w tygodniowej wyprawie są bardzo podobne do procesu leczenia chorób onkologicznych. Tak samo w sytuacji gdy chory dowiaduje się, że ma nowotwór, jak i w sytuacji gdy pierwszy raz wsiada na jacht lub robi pierwszy krok, by pokonać trasę ponad 100 km, nie wie jak zachowa się jego organizm. Nie wie, czy strach go nie sparaliżuje.Czy będzie miał chorobę morską itp. Jedyne co jest wiadomo to to, że nie może się poddać. Nawet w sztormie, burzy, deszczu, przeszywającym zimnie, zmęczeniu ogarniającym całe ciało, tak samo podczas najgorszej chemioterapii nie może odpuścić. Musi walczyć dalej. Po OnkoRejsie, mając świadomość tego co przeżyła, osoba chora ma poczucie, że ze wszystkim sobie poradzi .Takie poczucie niezłomności jest bardzo potrzebne osobom niepełnosprawnym. Dzięki niemu łatwiej integrują się ze społeczeństwem i radzą sobie z przeciwnościami losu.

Marzenia pozwalają nie myśleć o raku. Gdy czekasz na przygody, planujesz wyprawy, nawet kolejna chemia nie jest tak straszna. Nie boisz się, aż tak wznowy. Działasz, by zrealizować marzenia. Nie masz czasu zadręczać się chorobą. Trzeba przecież tyle rzeczy zorganizować. Zamiast myśli ile mi jeszcze czasu zostało pojawia się nadzieja i radość życia. Boisz się nadal ale już wiesz, że najważniejsze jest by na maksa wykorzystać czas, który Ci pozostał.

Liczba osób chorych na nowotwory w Polsce stale rośnie. Nie ma chyba człowieka, który nie spotkałby osoby po przejściach onkologicznych. W związku z postępem medycyny coraz mniej przypadków tej choroby to przypadki śmiertelne. Jednakże w społeczeństwie cały czas pokutuje stygmatyzacja raka jako choroby śmiertelnej. Osoby chore nie są traktowane jako pełnowartościowi przedstawiciele społeczeństwa. Bardzo często są postrzegani jako osoby chorujące w zaciszu własnej sypialni lub szpitala, czekający na śmierć. Pokazanie, że osoby, które przeszły chorobę nowotworową potrafią korzystać i cieszyć się z życia, marzyć i realizować te marzenia, sprawi, że mit raka jako choroby zawsze śmiertelnej upadnie. Ważne jest też uświadomienie ludziom, że rak może dotknąć każdego: kobiety i mężczyzn, osoby młode i stare, ładne i brzydkie, bogate i biedne, mieszkańców wszystkich miast i wsi ! Właśnie dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, bo tylko one mogą przyczynić się do wczesnego wykrycia choroby i wyleczenia.
Trasy:
Kilometry są podane orientacyjnie. Przeważnie wychodzi około 130 km
1. Kołobrzeg, Międzyzdroje, Świnoujście – 108 km 
2. Kołobrzeg, Mielno, Darłowo, Ustka – 110 km 
3. Jastrzębia Góra, Łeba, Ustka – 108 
4. Jastrzębia Góra, Hel, Władysławowo, Puck, Rewa – 106 km 
5. Krynica Morska, Kąty Rybackie, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rewa – 102 km 
6. Krynica Morska, Braniewo – 109 km 
7. Sępopol, Braniewo – 95 km jest
8. Sępopol, Gołdap – 97 km
9. Dusznica, Stankuny, Gołdap – 104 km
10. Dusznica, Kuźnica, Sokółka – 103 km
11. Białowieża, Bobrowniki, Sokółka – 100 km 
12. Białowieża, Czeremcha, Niemirów, Janów Podlaski – 104 km
13. Włodawa, Kodeń, Terespol, Janów Podlaski – 96 km
14. Włodawa, Dorohusk, Zosin – 100 km
15. Hrebenne, Ameryka, Zosin – 102 km
16. Hrebenne, Wielkie Oczy, Medyka, Przemyśl – 108 km
17. Ustrzyki Górne, Ustrzyki Dolne, Arłamów, Przemyśl – 102 km 
18. Ustrzyki Górne, Barwinek – 107 km 
19. Muszyna, Barwinek – 87 km
20. Muszyna, Szczawnica, Niedzica, Jurgów – 90 km
21.Zawoja, Lipnica Wlk, Chyżne, Chochołów, Zakopane, Jurgów – 93 km
22. Zawoja, Korbielów, Rajcza, Zwardoń – 90 km 
23. Chałupki, Jastrzębie Zdrój, Cieszyn, Wisła, Zwardoń – 97 km
24. Chałupki, Kietrz, Wódka, Głubczyce, Racławice Śl, Prudnik – 97 km
25. Bielice, Lądek Zdrój, Złoty Stok, Głuchołazy, Prudnik – 96 km
26. Bielice, Śnieżnik, Boboszów, Bystrzyca Kłodzka, Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój – 109 km
27. Okrzeszyn, Chełmsko Śl, Głuszyca, Nowa Ruda, Kudowa Zdrój – 98 km
28. Okrzeszyn, Lubawka, Karpacz, Szklarska Poręba, Świeradów Zdrój – 109 km
29. Zgorzelec, Bogatynia, Zawidów, Leśna, Świeradów Zdrój – 90 km
30. Zgorzelec, Sobolice, Przewóz, Brody, Gubin – 113 km
31. Kostrzyn nad Odrą, Frankfurt nad Odrą, Gubin – 103 km
32. Kostrzyn nad Odrą, Cedynia, Gryfino – 106 km
33. Police, Nowe Warpno, Gryfino – 100 km
34. Police, Szczecin, Goleniów, Wolin, Świnoujście – 115 km 
35. Specjalna trasa białymi plamami profilaktyki raka jelita w woj pomorskim
36. Specjalna trasa białymi plamami profilaktyki raka szyjki macicy w woj pomorskim

Zebrana kwota zostanie przekazana na organizację tras, zapewnienie noclegów, wyżywienia, zakup apteczek, transport bagaży uczestników.