Muzeum Warszawy wspiera projekt OKNO! (CSR)

Prowadzona przez Organizację:
Fundacja BRDA
Kampania CSR
Data zakończenia:
31.03.2023
Warszawa

Projekt OKNO ma na celu zbiórkę okien i ich wysyłkę do organizacji pozarządowych w Ukrainie zajmujących się naprawą zniszczeń. Oddolna odbudowa już trwa, a najbardziej brakuje właśnie okien, zwłaszcza w obliczu zbliżającej się zimy – dlatego Fundacja pozyskuje okna od osób prywatnych (z demontażu) oraz od producentów i dystrybutorów. Okna odbiera, magazynuje, mierzy, a następnie we wrześniu wysyła do magazynu w Kijowie, gdzie skorzysta z nich 6 organizacji non-profit wspierających odbudowę ukraińskich domów i budynków użyteczności publicznej.

 

Fundacja BRDA ramach PROJEKTU OKNO  gromadzi, mierzy, kataloguje, pakuje i wysyła jak największą ilość okien do Ukrainy we współpracy z ukraińskimi organizacjami społecznymi.
Pomaga odnawiać zniszczone domy i budować nowe.

 

Konsekwencją ataków rakietowych na ukraińskie budynki są przede wszystkim wybite szyby i zniszczone okna. A to w perspektywie nadchodzącej zimy oznacza brak izolacji termicznej, moknące od deszczu pomieszczenia i ich zawartość oraz brak bezpieczeństwa. 

W ramach zbiórki zainicjowanej przez Muzeum Warszawy zachęcamy. by przekazać niezużyte ubrania - zarówno za pomocą portalu, jak i poprzez oddanie ich w Muzeum do specjalnego boxu, którzy znajdziecie przy kasach (wejście główne).
Rzeczy, które trafią do UDO są sortowane i wprowadzane do ponownego obiegu zgodnie z założeniami gospodarki cyrkularnej, a za każdy zebrany kilogram złotówka trafia na konto Fundacji BRDA.

Akcja zbierania okien trwa w całej Polsce od lipca, do tej pory udało się zebrać ich ponad 400.
Na jesieni planowany jest ich transport do Iwano-Frankiwska, Czernihowa i Kijowa, w związku z czym potrzebne są fundusze przede wszystkim do pokrycia kosztów transportu, ubezpieczenia, oraz zakupu dodatkowych materiałów - m.in narzędzi potrzebnych do ich montażu oraz farb. 

Ciepły, bezpieczny dom, to najpiękniejsza rzecz, jaką możemy dać naszym przyjaciołom i przyjaciółkom w Ukrainie. Slava Ukraini! 

 

Akcję możecie wesprzeć również bezpośrednio:

https://pomagam.pl/projektokno/ 

 

Box znajdziecie w Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta 42.

Szczegółowe informacje dot. godzin otwarcia: https://muzeumwarszawy.pl/wizyta/ 

 

Więcej o Fundacji BRDA: www.fundacjabrda.org

Więcej o partnerach w Ukrainie:

District #1: https://www.districtone.foundation/english/

Co-Haty: https://www.cohaty.org

Repair Together: instagram.com/repair.tog...

BUR: https://www.instagram.com/burburbuuur/

Brave to Rebuild: https://linktr.ee/bravetorebuild

 

 

Te działania to dopiero początek! Na podstawie doświadczeń ze zbiórką i wysyłką okien, fundacja chce dalej jak najefektywniej i najbezpieczniej wysyłać materiały budowlane i narzędzia z odzysku do pozostałych regionów Ukrainy, ale także do osób potrzebujących w Polsce. 

15.09 zebrane okna w ramach projektu OKNO zostaną wysłane do 6 organizacji pozarządowych w Ukrainie. Od tego momentu będzie powstawać dokumentacja montażu okien i doświadczeń ukraińskich partnerów – jak sprawdzają się materiały? Do jakiego stopnia odpowiadają na potrzeby mieszkańców i mieszkanek? Czego jeszcze brakuje? Fundacja planuje zorganizować grupę warsztatową, która wypracuje system katalogowania materiałów z odzysku w całej Polsce - nie tylko okien, ale też drzwi, dachówek, rynien, grzejników, rur, elementów hydrauliki… wszystkiego, co może się przydać w Ukrainie, ale i w Polsce osobom o niskich dochodach i grupom wrażliwym. System będzie online’owym programem, który pozwoli rejestrować się darczyńcom i beneficjentom - taki Tinder dla materiałów budowlanych z odzysku :) Do końca roku fundacja chce stworzyć prototyp, który zostałby uruchomiony w 2023 roku, wspierając ekologiczne budownictwo, odzyskiwanie wartościowych materiałów i osób, które najbardziej ich potrzebują, bo straciły dom.