Logo

Każde dziecko ma prawo do szczęśliwego dzieciństwa

Prowadzona przez Organizację:
Fundacja Wielkie Serce dla Dzieci
Data zakończenia:
28.02.2022
Krosno

Dziecięcy Ośrodek Wsparcia – system opieki nad dzieckiem i rodziną – służby pomocy dziecku i rodzinie, służby ochrony dziecka, żeby działać blisko dziecka i rodziny. Zadania Koordynacja działań różnych instytucji na poziomie lokalnym (gmina- powiat) na rzecz rodzin z dziećmi. Konieczne jest wypracowanie i wdrożenie modelu współpracy przedstawicieli instytucji i środowisk: pomocy społecznej, edukacji, służby zdrowia, sędziów rodzinnych, kuratorów, rodzin zastępczych, placówek opiekuńczych, organizacji pozarządowych.

Koordynacja działań różnych instytucji na poziomie lokalnym ( gmina- powiat) na rzecz rodzin z dziećmi. Konieczne jest wypracowanie i wdrożenie modelu współpracy przedstawicieli instytucji i środowisk : pomocy społecznej, edukacji, służby zdrowia, sędziów rodzinnych ,kuratorów , rodzin zastępczych, placówek opiekuńczych, organizacji  pozarządowych ( multidyscyplinarne zespoły ponadresortowe) podejmujących działania profilaktyczne, zapobiegające powstawaniu w rodzinach sytuacji , w których konieczna jest interwencja oraz działania naprawcze wobec rodzin  naturalnych dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczych. Likwidacja barier resortowych jest bardzo ważna w odniesieniu do opieki nad dzieckiem i rodziną.”

Ośrodek będzie działał na terenie województwa podkarpackiego, ale swoim wsparciem chce objąć rodziny w całej Polsce. Będzie zapewniał kompleksowe wsparcie rodzin zastępczych borykających się z różnymi problemami. 

Kierujemy swoje działania przede wszystkim do rodzin zastępczych i adopcyjnych, a w szczególności do dzieci wychowujących się w tych rodzinach, ale chcemy pomagać także  rodzinom wielodzietnym i zagrożonym wykluczeniem społecznym. Chcemy wspierać całą  komórkę rodzinną, jak i rodziców zastępczych, którzy mimo, że wychowują dzieci z nimi nie spokrewnione, wraz z dziećmi biologicznymi tworzą dla nich ciepły dom. Pragniemy także, pomóc usamodzielniającej się młodzieży, zapewnić solidny start dorastającym podopiecznym poprzez pracę w ośrodku i organizowanie im praktyk i warsztatów.

W Ośrodku będą  w sposób ciągły prowadzone zajęcia, terapie i warsztaty wyrównawcze, grupy wsparcia, organizowane konferencje i szkolenia, oraz świetlica Mozaika Pokoleń - Klub Seniora z tego będą mogli korzystać także mieszkańcy lokalnej społeczności. 

 

W budynku powstanie:

  • gabinet Play Therapy

  • sala do zabaw i ćwiczeń z elementami integracji sensorycznej i rehabilitacji  dla najmłodszych   

  • pomieszczenie do spotkań kameralny pokój spotkań dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej z rodzicami  z ograniczeniem praw do opieki. Pokój ten będzie też bezpiecznym miejscem do przesłuchań policyjnych, sądowych.

  Będzie on też służył jako gabinety terapeutyczne (psychologiczny, logopedyczny, psychiatryczny, socjoterapeutyczny, pedagogiczny i porad prawnych specjalizujących się w prawie rodzinnym ) Zamontowane zostanie lustro weneckie.

  • świetlica ogólnodostępna “Mozaika pokoleń", miejsce dziennego wsparcia dla dzieci z pieczy zastępczej,  zagrożonych opuszczeniem rodziny biologicznej, niepełnosprawnych, a także dla seniorów. W tym  miejscu każde osamotnione dziecko znajdzie swoją “babcię” lub swojego “dziadka”. Chcemy stworzyć przystań do wymiany doświadczeń, spędzania wolnego czasu i przekazywania mądrości życiowych. Chcemy by dzieci dzieliły się z nami swoimi pasjami, zaraziły nas swoimi marzeniami. Dobrze byłoby, aby dzieci i młodzież poznawały tradycje rodzinne, by przekazywać je nowym pokoleniom. Chcemy nauczyć młode pokolenie szacunku do osób starszych, spojrzenia na nich jak na skarbnicę wiedzy. Dzięki wymianie doświadczeń, pokażemy i zwrócimy uwagę na fundamenty rodzinne, pielęgnowanie korzeni, zachęcimy do dialogu międzypokoleniowego. Zaangażujemy wolontariuszy ze szkół miejskich do pomocy w nauce i rozwijaniu działalności świetlicy. W świetlicy będziemy prowadzić także warsztaty dla rodziców i osób pracujących z dziećmi. Największa sala na co dzień wykorzystywana jako świetlica w miarę potrzeb będzie służyła jako centrum konferencyjne z innowacyjną salą, z możliwością wideokonferencji,  do wymiany doświadczeń rodzin zastępczych z całej Polski i Europy (czerpanie wiedzy od doświadczonych  ekspertów, możliwość szkoleń na odległość)

 Centrum szkoleń i wolontariatu z Wielkim Sercem 

 W przyszłości chcemy rozszerzenia działalności o: 

  • gabinety lekarskie dla lekarzy specjalistów zajmujących się FAS (Fetal Alcohol Syndrome), autyzmem, Zespołem Aspergera, Zespołem Downa, zaburzeniami neurologicznymi, psychiatrycznymi,

  • gabinet porad prawnych

  • pełnowymiarową salę do integracji sensorycznej i rehabilitacji

Chcemy pomagać poprzez:

  • pomoc psychologiczno-interwencyjną (pełnienie stałych dyżurów psychologów tzw. pierwszego kontaktu),

  • konsultacje eksperckie – pomoc ekspertów mających wysoce specjalistyczną wiedzę i doświadczenie (np. ekspert od diagnozowania i prowadzenia terapii w przypadku osób z zaburzeniami więzi typu RAD). 

  • prowadzenie treningu kompetencji społecznych, w tym umiejętności radzenia sobie ze stresem, uwzględniający elementy treningu asertywności i rozwiązywania konfliktów z użyciem technik mediacyjnych,

  • opracowanie specjalistycznego szkolenia dla rodzin zastępczych i adopcyjnych, gdzie ekspertami są rodzice zastępczy  z wieloletnim doświadczeniem, należący do grupy trenerów TBRI Interwencja relacyjna oparta na zaufaniu w której najpierw nawiązuje się relację dorosłego z dzieckiem, budując zaufanie, i dopiero koryguje się trudne zachowania dziecka

  • prowadzenie innowacyjnej bazy wiedzy dla rodzin zastępczych - globalne wsparcie rozwiązania każdego problemu,

  • centrum doradztwa zawodowego, gdzie młodemu człowiekowi zostanie wytyczona ścieżka rozwoju zawodowego, z możliwością jej korygowania.

  • Chcemy zapewnić solidny start dorastającym podopiecznym poprzez pracę w ośrodku i organizowanie im praktyk i warsztatów.